top of page

JAK TO DZIAŁA?

Warsztaty z końmi oparte są na Cyklu Kolba, czyli Modelu Uczenia się przez Doświadczenie (Experiential Learning Model). Model ten stanowi fundament większości teorii zarządzania wiedzą. Jest bazą funkcjonowania organizacji uczącej się oraz podstawą do budowania procesów edukacyjnych dla ludzi dorosłych. Opisuje on, w jaki sposób ludzie mogą przekształcać swoje doświadczenia w wiedzę, a tą z kolei wykorzystywać w praktyce, także do zmiany postaw i zachowań.


Zgodnie z modelem Kolba efektywne uczenie się przebiega w czterech etapach powiązanych z czterema zdolnościami i aktywnościami.

1. konkretne doświadczenie (odczuwanie)

2. refleksyjna obserwacja (obserwowanie)

3. teoretyzowanie, tworzenie hipotez (myślenie)

4. aktywne eksperymentowanie (działanie)

W trakcie warsztatów uczestnicy mają okazję doświadczyć autentycznej relacji z koniem. Praca z koniem rozbudza ciekawość, wyzwala emocje i tworzy niezapomnianą sytuację edukacyjną. Z perspektywy neurobiologicznej – praca z koniem inicjuje powstanie trwałych zmian w schematach myślenia, jednocześnie stwarzając niepowtarzalną okazję do rozwijania umiejętności samoregulacji organizmu.


W warsztatach z końmi  nie uczymy jazdy konnej, nie wsiadamy na konie i nie wykonujemy czynności  pielęgnacyjnych.


Konie są tu przewodnikiem i katalizatorem zmiany, nauczycielem. Interakcje z końmi dostarczają rozwojowego doświadczenia i w konsekwencji inicjują proces uczenia się.


Udział w każdym ćwiczeniu jest dobrowolny, nie oceniamy rezultatów ćwiczeń w kategorii dobrze czy źle - to nie jest trening posłuszeństwa koni, ani tym bardziej ludzi.


Warsztat zaczynamy w sali szkoleniowej. Omawiamy jego cel i przebieg. Następnie uczestnicy biorą udział w ćwiczeniach z końmi, które polegają na prostych zadaniach nawiązywania relacji, prowadzenia, pokonywania jakiejś trasy lub przeszkód. Zadania mają formułę indywidualną lub grupową i odbywają się przy udziale psychologa oraz osób gwarantujących bezpieczeństwo grupy.

W trakcie wykonywania zadań rozwijamy umiejętność refleksyjnej obserwacji, po to by w kolejnej części warsztatów omówić ćwiczenie i wyciągnąć z niego wnioski.


W trakcie dnia szkoleniowego zorganizowanych jest kilka (minimum 3) sesji składających się  z doświadczenia z końmi, refleksji i połączenia obserwacji z adekwatną teorią rozwojową (opartą na modelach psychologicznych). Na koniec dnia szkoleniowego następuje podsumowanie i ustalenie rekomendacji do dalszej pracy rozwojowej.

_DSC5127.jpg
Jak to działa? : Witaj
bottom of page